Bu yıl hacca gitmek için Diyanet İşleri Başkanlığı’na 1 milyon 372 bin 231 kişi müracaat etti

Bu yıl hacca gitmek için Diyanet İşleri Başkanlığı’na 1 milyon 372 bin 231 kişi müracaat etti.

Suudi Arabistan’ın sadece 74 bin kontenjan verdiğini kaydeden Diyanet yetkilileri, başvuru rakamının geçen yıla göre yüzde 21’lik artış gösterdiğini açıkladı.

Hacca gitmek için Diyanet’e başvuranların sayısında geçen yıla göre büyük artış oldu. Perşembe günü yapılacak hac kurasına 1 milyon 372 bin 231 kişi başvurdu.

Diyanet Hac ve Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, başvuru sayısındaki artışın sevindirici olduğunu belirterek Suudi Arabistan’ınTürkiye’ye sadece 74 bin kontenjan ayırdığını dile getirdi.

ÇOCUKLAR DA GİDİYOR

Tavaf ibadetinin yapıldığı yerde tadilat yapıldığını hatırlatan Yücel, genişletme çalışmaları dolayısıyla ek kontenjan istemediklerini vurguladı.

Yücel, Kabe’de yapımı 3 yıl sürecek tadilat çalışmalarından sonra ek kontenjan isteyebileceklerini söyledi.

Mukaddesmekânlara artan ziyaretçi sayısını değerlendiren Yücel şu bilgileri aktardı: “Artık çocuklar bile hac ve umreye gidiyor. Başvurulardaki artış ülkemizdeki insanların mukaddes mekânlara, Kabe’ye, Ravza’ya olan özlemlerini gösteren bir durum. Eskiden kota dolmuyordu. Şimdi ise kotanın çok üzerinde başvuru var. Bu rakamlar gittikçe de artacak. Türkiye’de değil, bütün ülkelere de verilen kotanın üzerinde bir talep var.

İnsanlarımız bilinçleniyor, ekonomik durumda iyi olunca talepte bir artış söz konusu oluyor. Son yıllarda umre başvurularında da artışlar olduğunu ifade eden Yücel, sayının 400 bin civarında olduğunu açıkladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir