Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosluğu, umre vizesi ile Suudi Arabistan’a giriş yapan, ancak Hac ibadetini de gerçekleştirmek amacıyla vize ihlalinde bulunan vatandaşlarla ilgili açıklama yaptı.

Türkiye’ye dönecek olan vatandaşların mağdur olmaması için kural ve kaidelere uymaları gerektiği hatırlatılan açıklamada, sponsor ve yüklenici firmaların vatandaşlara sahip çıkmaları istendi. Açıklamada Umre vizesi ile Suudi Arabistan’a giriş yapmış olan, ancak Hac ibadetini de gerçekleştirmek amacıyla, vize ihlalinde bulunarak zamanında Suudi Arabistan’dan çıkış yapmayan vatandaşların durumuna ilişkin Suudi Arabistan yetkili makamları ile görüşüldüğü hatırlatılan açıklamada, “Söz konusu vatandaşlarımızın çıkış işlemlerinin, yalnızca vizelerinde kayıtlı sponsor firma (Suudi Arabistan’daki Umre Organizatörü) tarafından yaptırılabileceği öğrenilmiştir. Sponsor firmaların, bu amaçla başvuru yazısı hazırlamaları, firma görevlisinin işlemi yapılacak kişilerle birlikte Cidde’de bulunan Yabancıları Sınır Dışı Etme Merkezi’de (Terhil) hazır bulunmaları, parmak izi tarattırmalarını söz konusu Merkez’den çıkış izni işlemlerini tamamlatmaları gerektiğini bildirildi.” denildi.

Pasaportunu kaybedenlerin Cidde Başkonsolosluğu’na başvurmaları durumunda Türkiye’ye dönüşleri için ‘geçici pasaport’ düzenleneceği belirtilerek, “Ayrıca, Arapça bilen bir Başkonsolosluğumuz personeli, çıkış işlemi yaptıran vatandaşlarımıza yardımcı olmak üzere, 3 Kasım’dan bu yana terhilde görevlendirilmiş bulunmaktadır. Kaçak ve yasal olmayan duruma düşmüş olan vatandaşlarımızın bu kurallara uymaları ve gerekli yasal işlemleri tamamlamaları zorunludur. Gerek Türk gerek Suudlu firmaların, getirdikleri müşterilerini tekrar ülkelerine geri götürmekle, kaçak duruma düşenleri yurt dışı çıkış işlemlerini ‘Kaçak Durumdaki Yabancıları Sınır Dışı Etme Merkezi’nde (Terhil)’ sonuçlandırmayla yükümlü olduklarını ifade eden Cidde Başkonsolosluğu yetkilileri, yükümlülük, sorumluluk ve yetki açısından, Terhil’deki vatandaşlarımıza tercüme yardımında bulunularak işlemlerin hızlandırılmasını sağlamak dışında bir şey yapılmasının mümkün olmadığını açıkladı.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here