Elazığ Memurlar Vakfı (ME-VA) ‘sanal umre’ etkinliği düzenledi

Elazığ Özel Güzide Hanım Kolejinde başlayan gece Kur’an tilaveti ile başladı, Ney taksimi ile devam etti. Çok sayıdaki davetlinin katıldığı programda katılımcılar zaman zaman duygulu anlar yaşadı.

Eğitimci-yazar Murat Erkol’un sunduğu sanal umre programı izleyenleri Medine ve Mekke’nin manevi havasına götürdü. Yer yer duygulu anların yaşandığı etkinlikte bazı misafirlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Erkol, katılımcılara sanal umre yaptırarak umre ile ilgili önemli ayrıntılara yer verdi: “Gerekli ön bilgileri aldıktan sonra umre ziyaretinin daha başka olacağını umuyorum. Kutsal mekânların tarihçesini bilmeliyiz. Nerede ne yapmamız gerektiği iyi bilinmeli. Ziyaret, amacına uygun olmalı. Bu konuda rehberler çok önemli. Alanlarında iyi yetişmiş olmalı.” dedi.

Mekke ve Medine’ye gidildiğinde nerelerin ziyaret edilmesi gerektiği ve nerelerin Hz. Muhammed (s.a.s)’e ait izler taşıdığını resimler ve animasyonlarla gösteren Erkol, umreye gitmenin ne denli önemli olduğunu misafirlere anlattı.

Osmanlı’nın Mekke ve Medine’ye gözcülük yaptığını belirten Erkol, o dönemlerde padişahların hacca gitmemesine rağmen kutsal mekânlarda gerçekleşen her olayı takip ettiğini de vurguladı.

Dedelerimizin kutsal topraklara çok önemli hizmetlerinin olduğunu vurgulayan Erkol, Osmanlı’nın kutsal topraklara tren sistemini kurarak hac ve umreye gidişleri kolaylaştırdığını söyledi.

Program hazırlanan slayt gösterisi ve dualar ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here