Ekim ayının başında kutsal topraklara uçan hacı adaylarının yurda dönüşü sürüyor. Kutsal topraklara Hac vazifesini yerine getirmek amacıyla yola çıkan ve hacı olduktan sonra dönüş yapanlar yakınları tarafından karşılanıyor. Karışılama sırasında Hacılar çocuklarına, torunlarına ve tanıdıklarına sarılarak gözyaşlarına boğulurken, Torbalı’dan kutsal topraklara giden 44 kişi de ilçeye dönmeye başladı.

Torbalı’dan hacılara refakat ve önderlik eden ilçe müftülğüne bağlı 3 görevli de ilçeye dönüş yaptı. Sevdiklerine kavuşan hacılardan biri olan Ercan Çatakoğlu, “O kutsal iklim kelimelerle anlatılamaz. Yaşanması, soluklanması gerekir. İnsan o topraklarda ruhen ve bedenen sükünete eriyor. Allah herkese nasip etsin” şeklinde duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Hac duylarını anlatan Çatakoğlu, “Mescidi Nebevi’nin yeşil kubbesi görüş alanımıza girdiğinde, mıknatısın çekimine kapılmış metaller benzeri çekildiğimizi hissettim ve koşar adımlarla girdim bahçeden içeri. Yaradanımız tarafından, var olan her şeyin, kainatın, kendisi için ve de nurundan yaratılmış olduğu açıklanan efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.) huzuruna çıkmanın heyecanını ve coşkusunun dışa vurumu da gözlerden süzülen yaşlar eşlik etti. Selamün Aleyküm ya resulallah diyerek selamlamak, verilen selamın alındığına dair en küçük bir kuşku zerresi taşımadan hem de şefaat istemek kendimiz ve ümmet adına. Sıddıkiyet, edeb, haya, adalet sembollerinden bizlere de verilmesi isteği ve dualarıyla, tarifsiz kokular eşliğinde ziyaret etmek ravzayı çok güzel bir duyguydu” dedi.

KABE’MİZİ GÖRÜNCE TARİFSİZ DUYGULAR YAŞADIM’

Her sayılı gün gibi 8 günün de çok çabuk geçtiğini ifade eden Çatakoğlu, “Mekke-i Mükerreme giriş için hazırlıklar ve ihrama giriş yaptık. İki parça beyaz dikişsiz bezden örtüye bürünmek. Kefene sarılmış gibi ve de her türlü dünyevi ayrıcalıkları elimizin tersiyle iterek, yasak koyarak. Bütün makam mevki, etiket, otorite, zenginlik nişanesi olabilecek her şeyin kullanımına yasak kaymak. Şekilsel olarak sağlanan eşitliği ruhumuzu da sindirtmeye çalışarak tasavvufi boyutta kavramak için tefekkür ve yoğunlaşmayla geçen iç ve dış yolculuk yaptım. Kabe’mizle karşılaşmasının tarifsiz duygular yaşadığını belirten Ercan Çatakoğlu, “Hani günde en az beş vakitte yöneldiğimiz Hz. Adem (A.S.) başlayan, Hz. İbrahim (A.S.) ile zirveye çıkan tevhid şuurunun yaşandığı Kabe’mizi görünce tarifsiz duygular yaşadım. Tavaflarımızı okyanusla buluşmak için yanıp tutuşan, su damlacıklarının özlem duygusuyla yaptık. yüreğimizde de gelemeyen kardeşlerimizin dualarıyla kendimizi, benliğimizi yok ederek son sonsuzlukta varolabilmek için” diye konuştu.

BİR ZAMANLARIN HIZLI SOLCU İDİ

Gençliğinde ve üniversite yıllarında Türkiye Devrimci Halk Partisi üyesi olan, üniversite yıllarında ufak çaplı kavgalara da katıldığını belirten Çatakoğlu, aykırı görüşleri nedeniyle birçok defa gözaltına alındığını söylüyor. Gençliğinde ilgi alanı dışında tuttuğu din ve Allah konusunu düşünmeye başladığını, sonunda doğru yolu bulduğuna inandığını kaydeden Çatakoğlu, “Hac’ca gidebilmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Umre ve hacca gideceklere nasihatlarda da bulunan hacı Ercan Çatakoğlu, “Gideceğiniz beldeler dünyanın en kudsi yerleridir. Vaktinizi boşa harcamayın. Varsa kaza namazlarınızı kılın. Kur’an-ı Kerim’i çok okuyun. Bol bol Salavat-ı Şerife getirin, dua edin. Virtlerinizi çekmeyi ihmal etmeyin. Alış verişle fazla meşgul olmayın” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here