MEKKE – Kabe’nin çevresinde bittiğinde iki milyon Müslümanın aynı anda namaz kılmasına imkan verecek inşaatlar devam ediyor.

Mekke Belediye Başkanı Dr. Usame Fadıl El – Bar, Kabe çevresinde devam eden projeleri Cihan Haber Ajansı’na anlattı. Suudi Arabistan devletinin yaptığı üçüncü genişletme projesi için son 4 yıl içerisinde 30 milyar riyal istimlak bedeli ödediklerini belirterek, şunları söyledi: “Proje bittiğinde aynı anda 2 milyon kişi namaz kılabilecek. Proje dahilinde namaz kılmak için 3 katlı bina yapılacak. Bu bina köprülerle eski harem binasına bağlanacak. Yeni abdest alma, yeni yaya geçit tünelleri inşaa edilecek. 12 bin adet yeni tuvalet yapılacak. Sağlık merkezi, çocuk yuvaları yer alacak. Çocuklarıyla birlikte gelen aileler çocuklarını buralara bırakabilecek.”

Kabe çevresinde devam eden çalışmalarla ilgili bilgi veren Mekke Ummul Kura Üniversitesi Hac ve Umre Araştırma Merkezi Başkanı Abdulaziz Bin Reşat Suruci, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz’in talimatıyla tavaf alanının genişletilmesi projesi 2-3 yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi. Bin Reşat Suruci, “Kabe’nin kuzeyinde Şamiye bölgesinde devam eden genişletme tarih boyunca yapılan en büyük proje. Yeni yapılan alanlarda bir milyon 400 bin kişi namaz aynı anda namaz kılabilecek. İki yıldır devam eden proje gelecek sene tamamlanacak. Dıştaki avlular, geçen Ramazan ayında hazırlandı ve namaz kılınmaya başlandı. Hac ve Umre Araştırmaları merkezi olarak hac ve umre ile ilgili çalışmaları projeleri olan herkesle işbirliğine hazırız.” diye konuştu.

Projede görev alan Mühendis Vecdi Bin Hasan Tavle de çok kısa sürede Şeytan taşlamaya ulaştıran (Cemarat) tünellerin tamamlandığı, diğer projelerin de en kısa zaman tamamlanmaya çalışılacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here