Umre yolculuğu başlamadan bitti

Umre’ye gitmek için Ankaralı bir firmayla anlaşan 140 kişi, firma sahibinin kendilerini dolandırdığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Vatandaşlar, “Maddi ve manevi olarak yıkıldık. Yardım bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Ankara’dan 140 vatandaş Umre’ye gitmek için bir organizasyon firmasıyla anlaştı.
Firma sahibi Nurullah K.’ye kişi başı bin euro ödeyen 140 vatandaş, 31 Ocak’ta hareket etmek üzere Başkent’te toplandı. Ancak Nurullah K.’ye ulaşamayan mağdurlar firmadan haber alamayınca dolandırıldıklarını anladı. Nurullah K. ve firma hakkında suç duyurusunda bulunan 140 kişi, “Hacca gitmek istiyorduk, Hacı Bayram’ı geçemedik” diyerek yetkililerden yardım talep etti.

BİNER EURO YATIRDIK

Ocak ayının başında şirkete başvurduğunu ve 17 kişiye aracılık ettiğini söyleyen Makbule Ergin, manevi ve maddi olarak yıprandığını belirterek şunları söyledi:
“Umre’ye gitmek için Ocak ayının başında Tayyib adlı firmaya başvurduk. Başvurumuzun ardından kişi başı ortalama biner euro para verdik. Bu ödeme karşılığından makbuzumuzu aldık ve beklemeye başladık.

ÖYLE BİR FİRMA YOK

Ben paranın elden alınması nedeniyle biraz kuşkulandım ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı arayarak bu firmanın geçerliliğini sordum. Diyanet yetkilileri bana firmanın adına ulaşamadıklarını belirtti. Daha sonra ismimden yapılan arama sonunda Tayyip adlı firmanın taşeron olduğunu ve bizi İstanbul’daki başka bir firma üzerinden Umre’ye gönderecekleri bilgisine ulaştık.

TELEFONU AÇMIYOR

Aradan geçen zaman içerisinde Nurullah K. bizi sürekli oyaladı. Bugün yarın gideriz derken bekledik. En son 31 Ocak’ta uçacağız dedi ve 140 kişiyi buraya topladı. İşte o günden sonra bir daha telefonları açılmadı. Samsun’dan, Van’dan ve başka birçok ilden gelen onlarca insan çaresiz şekilde bekliyor. Birisi gelene kadar Tayyib firmasının içinde konaklayacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here