Feyz nedir? Feyz almak nasıl olur?

, verimlilik, gürlük, bereket. Artma, çoğalma. İlerleme, gelişme, olgunluk. Manevi haz, mutluluk, iç huzuru. bulmak demektir. arapça bir kelimedir. Kısa ve öz ifadeyle verimlilik, bereket ve ilim anlamına gelmektedir. Tasavvuda ise, kalbe gelen her türlü faydalı bilgi, hidayet nûru ve zevkli hisler anlamındadır.

Feyz Allah c.c den istisnasız herkese gelir. Feyz tertemiz bir nurdur, kişinin manevi durumuna göre değişime uğrar. Ya aynı haliyle ulaşır, veya kaynaktan temiz akan suyua, necaset bulaşması gibi kirlenerek gelir.

İlahî fezyz insanı kalbine gelirken şeytan ve şehvetin karışık hisleriyle gelebilir. Herkes bunun Rahmani mi, şeytani mi olduğunu anlayamaz. Eğer kişi doğru yoldaysa, Allah onu şeytanın zararından korur.

Allah c.c den gelen feyz öyle bir ışıktır ki, kalbe düştüğü zaman o kalpte nurlar meydana gelir. Onun kokusu dünyevi kokulara benzemez. O kalbte bal akıtan pınarlar oluşmaya başlar ki, o feyiz pınarından akan suyunun tadı hiç bir dünya lezzetine benzemez. Bu zevke erenler, bu zevke değer vermeyip Allah’ın rızasından başka istekleri terkedenlerdir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir