Devamlı gözleriniz istenmeyene yani haram olana mı kayıyor? Çoğunlukla istemdışı bu bakışlar zaman zaman sizi zor durumda bırakır veya vicdani olarak rahatsız eder. Erkekseniz kadınlara, kadın iseniz erkeklere arzu ve şehvetle bakmamanın tek yolu kendi nefsinizdeki çıkıntıları törpülemekten geçer.

Zina başta olmak üzere çeşitli ahlaksızlıkların ve sapıklıkların neredeyse açıktan açığa yapıldığı bu ahir zamanda, gözleri, sakınmak, haramdan uzaklaştırmak pek kolay olmuyor. Fakat bunu başarmalıyız. Niçin? öncelikle Allah için. Zaten Allah c.c bir şeyi yasak etmişse veya bizim sakınmamızı bildirmişse, o mutlaka bizim yararımız olan bir durum sebebiyledir. Gözlerin harama bakması zinanın tohumları niteliğindedir. O nedenle yara büyümeden tedavi etmek, hastalığı ortadan kaldırmak gerekir ki sonu zinaya kadar ulaşmasın.

Her tarafını açıp buyrun bakın dercesine sergileyen kadınlar, abuk sabuk giyinip garip hareketler sergileyen erkekler, Allahı bilmeyen, islamı anlamayan insan toplulukları. Her şeyi bu dünya hayatından ibaret sanan, şeytanın ve dolayısı ile kendi nefsinin oyuncağı olmuş karektersiz ve haysiyetsizler oldukça gözlerimizi korumamız zorlaşıyor. Daha önemlisi bu kişiliksiz insanlar sadece dışarıda, cadde ve sokaklarda, marketlerde, parklarda değil! Akşamları kaçıp sığındığımız evlerimizde dahi bizim peşimizi bırakmıyorlar.

Kapıdan kovuyoruz bacadan giriyor. Her türlü hileye başvuruyorlar. Genç kız özenle makyajını yapmış, saçlarını yaptırmış, kısa kollu ve ön tarafı oldukça açık tişörtü ile, neredeyse avret yerlerini göstercek şekilde üzerine taktığı eteğiyle öyle bir kırıtarak yürüyor ki, sanırsınız. Küçük dağları kendisi yaratmış. Halbuki bu kıyafetler içinde, ne kadar aşağılık ve haysiyetsiz duruma düştüğünü, ne kadar küçülüp kendi rezil rüsvay ettiğini bir fark etse. Bu yolun yanlış ve sonu olmadığını bir görse. Özellikle erkeklerimiz çok rahat edecek.

Demek ki gözlerimizi korumanın en iyi yollarından biri, çevremizin mutaasıp olmasıdır. Çevremiz ne kadar islamı yaşayan müslümanlarla doluysa biz de o kadar rahat olabiliriz. Çevremizi değiştirmek her zaman mümkün olmasada islamı bilenlerin Allah korkusu olanların yakınlarında bulunmaya çalışmalıyız. İşte burada cemaatin önemi ortaya çıkıyor. Yaşadığımız toplumda çoğunluk islamı yaşamayı istese ve o yönde hareket etse hepimiz rahat edeceğiz. Kendini bir mal gibi soyup ortaya atanlar o zaman gezecek alan bulamayacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here