Hacet namazı nasıl kılınır? Hacet namazı ne zaman kılınır?

Yani mutlaka perşembe gecesi veya özel dini günlerde mi kılınmalıdır, yoksa istediğimiz bir zamanda bu namazı kılabilirmiyiz? Hacet namazının kılınış şekli ve namazı kıldıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Hacet namazı bütün gecelerde kılınabilir. Asıl olan ise perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde veya kandil gecelerinde kılınmasıdır. Önce boy abdesti alınır. Sonra hacet namazına niyet edilir.

1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

2. Rekâtın sonunda : Ettehiyyâtü + Allahümme salli + Allahümme bârik

3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.

Namaz tamamlandıktan sonra Allah’tan hacet neyse o istenir. Yanlız bu istekler meşru olmalıdır ve insanın cüzi iradesi ile zaten yapabildiği işler hacet değildir.
hacet-namazi-duasi

Bu namazdan sonra hiç konuşmadan yatmak gerekir. Yatarken kıbleyi sağa alacak şekilde yatılır. Vücudun ön cephesi kıbleye çevrilerek yanüstü yatılır, 3 Âyetel Kürsî okunur ve Allah’tan hacet neyse istenir. Daha sonra sessizce zikir yapılır. Yanüstü yatıldığı için sağ kulak yastığa gelecektir. Baş biraz sağa, sola oynatılarak kulakta kalbin atışlarının, basınç sebebiyle rahatça duyulacağı pozisyona gelinir. Ve kalbin her çift atışında “Allah, Allah” diyerek kişi Allah’ı zikr-i hafî ile (yani sessiz olarak) içinden zikredecektir.

Eğer ilk namazdan sonra yatıldığında birşey görülmez ise tekrar tekrar, her perşembeyi cumaya bağlayan gece namaza devam edilmelidir. Her gece de kılınabilir.
islmev

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir