Karabasandan korunmak için dua

Karabasan basması, karabasandan korunmak için neler yapmalıyız, hangi duaları okumalıyız?

Merhaba sorum şöyle, geceleri veya gündüz karabasan geldiği zaman veya karabasan diye bildiğimiz şey her neyse gelmemesi ve korkutmaması için ne yapmalıyız? Karabasandan korunmak için okunacak herhangi bir dua var mıdır?

Karabasan müslüman olmayan cinlerin insanlara uyku sırasında ağırlık verip onları korkutmasıdır. Karabasan, bilimsel olarak uyku felci olarak adlandırılır. Çeşitli nedenlerden dolayı (Gerginlik, stres, üzüntü ve sıkıntılar) kan dolaşımının ve zihinsel işlevlerin geçici olarak bozulmasıdır.

Karabasan geldiği zaman, insan hareketsiz kalır, konuşamaz, bağıramaz, sanki üzerinde tonlarca ağırlık varmış gibi hisseder. Karabasan basması dediğimiz bu durum geçici olmakla beraber bazı insanları sık sık rahatsız eden bir durumdur. Korkulacak bir şey değildir ama gerçekten rahatsız edici bir durumdur.

Karabasan basmasından korunmak için öncelikle her zaman ve özellikle gece yatmadan önce abdestli olmak, Euzu besmele ile yatağa girip sağ yana yatmak, Ayet-el Kürsi, Fatiha, ihlas, Felak ve Nas surelerini okumak çok faydalı olacaktır. Karabasan için ayrıca Hadislerde geçen dualardan faydalanabiliriz.

(“Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alîm” duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar; akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

(“Euzü bikelimâtillahittâmmâti min şerri mâ haleka” duasını okuyana, o yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.) [Müslim]

karabasandan-korunma

Karabasan basması için yukarıdaki surelere devam edelim, bu sureleri sadece yatarken değil, gün içinde her fırsat bulduğumuzda okumakta faydalar vardır.

Ayrıca Karabasan için istiğfar okumak çok iyi gelecektir inşAllah

Karabasan için bazı hurafe yöntemlere başvurulduğunu görüyoruz. İnsanlar arasında yaygın olarak, uyurken yanına süpürge koyma, kırmızı giyme, başucuna sarımsak asma v.s gibi uygulamalar tamamen uydurma olup, islamla-dinle hiçbir alakası yoktur, hurafedir.

Peygamberimiz Hz.Muhammed s.a.v yatmadan önce İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini sürer ve bunu üç defa yapardı.

Allah c.c sığınmak, ondan yardım istemek çok önemli

Gece uykusu yarım ölüm halidir. Yani uykuda ölü gibiyiz, iarde, düşünce ve hareket kabiliyetimiz yok. En çok zayıf olduğumuz, korunmaya ihtiyaç duyduğumuz zaman. Gece yatarken okuyacağımız Sureler, dualar ve zikirler çok faydalıdır.

Karabasandan korunmak için dikkat etmemiz gereken noktalar

Adetli veya lohusa olan kadınlar karabasandan korunmak için ne yapmalıdır?

Bu gibi durumda olan hanımlar yukarıda tavsiye edilen herşeyi aynen yapabilir. Bütün dua,sure,tesbih ve zikirlere devam edebilir. Hiçbir sakıncası yoktur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir