Kaza namazı ne zaman kılınır?

Kaza namazlarını kılmak için belirli herhangi bir vakit var mıdır? Yoksa istediğimiz zaman kaza namazı kılabilirmiyiz?

1- Güneş doğduktan sonra 45 dakikalık süre.

2- Öğle namazı vaktine 30 dakika kala.

3- Akşam namazı vaktine 45 dakika kala.

Namaz kılmanın hoş görülmediği bu zaman dilimlerine kerahat vakti denir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Kaza namazları konusunda en doğrusu, kazaya kalan namazı olabilecek en kısa süre içinde kaza etmektir. Mesela herhangi bir nedenle ikindi namazını kılamadığımızı düşünelim. Vakit geçtikten sonra ilk fırsatta kılamadığımız namazı kaza etmemiz gerekir. Bütün vakitlerin kazası için doğru olan kazayı ertelemeden hemen kılmaktır.

Böyle bir şart yok ama kaza namazları çok olanlar yani geçmişte uzun zaman farz namazları kılmamış olanlar için kaza namazlarını tamamlama konusunda bir kolaylıktır. Yani artık namaza başladık, geçmişte kılmadığımız namazlarımız için pişmanlık duyuyoruz ve bunları kılmak istiyoruz. Bu durumda kıldığımız her vakit namazının ardından o vakite ait bir kaza namazını kılarsak yavaş yavaş namaz borçlarımızı ödemeye başlamış oluruz. Tabii dediğimiz gibi böyle bir şart yok. İsteyen istediği zamanlarda (kerahat vakitleri hariç) kaza namazı kılabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir