Resim bulunan yerde namaz kılmak caiz mi?

Tabii ki hiçbir müslüman namaz kılarken resim, tablo, biblo v.s gibi objelere tapmayı aklından geçirmez. Resim bulunan yerde namaz kılmanın caiz olmamasının nedeni islam dışı diğer dinlere benzememek, aklı karıştıracak, kalbi huzursuz edecek şeylerden namaz sırasında uzak durakmaktır, bir hikmet gereğidir. Biz müslümanlar olarak putperestlerden farklı olmayız. Namaz kıldığımız ortamda resim, heykel, canlı varlıkların suretlerinin bulunmaması ayırıcı bir özelliğimizdir. Namazımızı, ibadetimizi huşu içinde, ruhen ve aklen tam bir teslimiyetle kılarız.

Canlı varlıkların resimlerinin bulunduğu veya duvarlarına bu varlıkların resimlerinin çizilmiş olduğu bir odada namaz kılmak CAİZ DEĞİLDİR… Sağında, solunda, karşısında, arkasında, tavanında resim varken o ortamda namaz kılınmaz.

resim_bulunan_yerde_namaz

Canlı olmayan varlıkların resimlerinin bulunduğu yerde namaz kılınabilir. Mesela; Manzara resmi, deniz, orman, vazo, çiçek v.s gibi resimlerin bulunması namaza engel değildir. Ancak bu resimlerin namazın ciddiyetini bozacak, insanın aklını ve gönlünü bulandıracak şekilde dikkat çekici olmamaması gerekir.

Dinimizce mekruh olan resimlerin bulunduğu bir yerde namaz kılmak durumunda kalırsak; Öncelikle bu resimleri kaldırmak, olmuyorsa üstlerini örtmek veya bu resimleri ters çevirmek suretiyle ortamı namaz kılmaya uygun hale getirmeliyiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir