Umre; Hac’dan  farklı olarak daha geniş bir zaman  diliminde  yapılan  bir ibadettir.

 Suudi Arabistan  Hac Bakanlığı’nca  her yıl Hac mevsiminden  bir müddet sonra Umre takvimi ilan edilmektedir.  Anılan ülke, Umre yapmak  üzere başka ülkelerden  gelmek  isteyenlere  belirlenen tarihler içinde vize vermektedir.  Kota uygulaması  nedeniyle  ikinci kez Hacca gidilemediğinden, diğer islam ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de Umre talebi her geçen yıl artmaktadır. Dolayısıyla maddi ve manevi hayatını gözden geçirmek açısından, imkanı olanların Umreyi tercih etmeleri önemli bir fırsattır.

 

Bu manevi iklimi yaşamak ve mukaddes mekânları ziyaret etmek amacıyla Umre ziyaretine ayrılan zaman dilimi çok iyi değerlendirilmelidir. Bu nedenle daha işin başında iken niyetimizi ve kalbimizi sadece Umre ibadetine yoğunlaştırmalıyız. Umre ihram ve telbiye ile başlar. İhram, insan için bir kıyafet değiştirmekten öte, niyet ve irade ile Allah’a yönelerek kibirden, gururdan, bencillikten kurtularak, takvaya ulaşmaktır.

 

Bu duygu  ve düşünceler  ışığında  Umre’ye  gidecek  vatandaşlarımızın  ibadet  ve dualarının kabulünü Yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here