Atatürk’ün, “Hazreti Muhammed’in mezarının yıkılacağını derin üzüntü içinde öğrendim. Bu kutsal emanete asla dokunamazsınız. Bir tek taşının bile zarar gördüğünü duyarsam orduyu aşağıya gönderirim” diye korumaya çalıştığı kutsal kabre buldozerler giriyor.

 

Suudiler İslam aleminin en kutsal ikinci mabedini yıkıp yerine 1.6 milyon kişiyi alabilecek dev bir cami yapmaya hazırlanıyor. Mescid-i Nebevi’de şu anda Hz. Muhammed ve Hz.Ömer’in kabirleri var.

Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’nin yıkılarak yerine daha büyük bir cami inşa edileceği iddia edildi. Uzmanlar, Mescid-i Nebevi’yi genişletme çalışmaları sırasında Hz. Muhammed’in kabrine zarar verilmesinden endişe ediliyor. Suudi Arabistan’ın, kutsal kent Medine’de Hz. Muhammed’in kabrinin de içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi’yi yıkarak, yeniden inşa edeceği ileri sürüldü. Rus televizyonu Russia Today’in internet sayfasındaki habere göre, Mescid-i Nebevi’yi genişletme çalışmalarına Hac ziyaretlerinin bittiği kasım sonunda başlanacak. Hz. Muhammed’in kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevi’nin yerine yapılacak dev cami için 6 milyar dolar harcanacak. İnşası tamamlandıktan sonra 1.6 milyon kişiyi alma kapasitesine sahip dev cami beraberinde bir tartışma da getirdi.Hz. Muhammed’in kabri de Mescid-i Nebevi içerisinde yer alıyor. Uzmanlar genişletme çalışmaları sırasında, kabre zarar verilmesinden endişe ediyor. Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi’in içinde aynı zamanda Hz. Ebubekir ve Hz.Ömer’in de kabirleri yer alıyor.

Hacı arttı, genişletelim

Suudi yetkililer ise, Mescid-i Nebevi’yi genişletme çalışmalarına gerekçe olarak, her geçen gün artan hacı sayısını gösteriyor. Washington merkezli düşünce kuruluşu Gulf Institute ise, Mekke ve Medine ile ilgili ilginç bir veri ortaya koydu. Gulf Institute araştırmasına göre, son 20 yıl içerisinde Mekke ve Medine’deki tarihi eserlerin yüzde 95’i yıkılarak, yerine yeni binalar yapıldı.

Suudi Arabistan, 2002 yılında Osmanlı döneminde Kabe’yi korumak amacıyla inşa edilen Ecyad Kalesi’ni yıkarak, yerine lüks oteller inşa etti. Mekke’de inşa edilen “Jabal Ömer Kompleksi”nde 520 restorant ve 4 bin 360 dükkan bulunuyor. Kabe manzaralı odaların geceliği ise 500 dolardan başlıyor.

Hz.Muhammed yapımında bizzat çalıştı

Peygamber Mescidi demektir. Hz. Muhammed, Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde devesinin çöktüğü arsayı satın alıp buraya mescid yaptırmıştır. Mescid’in yapımında bizzat çalışmıştır. Mescidin üzeri hurma dallarıyla örtülmüştü, zemini kumdu. Sonra kendisine mescide bitişik ev yapmıştır. Ölünce bu eve defnedilmiştir. Daha sonra yanına Ebû Bekir ve Hz. Ömer (r.a.) da defnedilmiştir. Cami zamanla genişletilmiş, Peygamberimiz ve iki halifesinin kabri cami içinde kalmıştır. Şu andaki mescid, Osmanlılar tarafından yapılmıştır. Bu mescidde kılınan namaz, Mescid-i Haram hariç diğer mescitlerde kılınan namazlardan bin kat daha sevaptır.

“Kapasitesini artırmak için etrafı genişletilecek”

Russia Today’in haberinin ardından Medine’de Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescidi Nebevi hakkında Medine’deki yerel kaynaklardan yapılacak çalışma hakkında bilgi aldık. Yerel yetkililer, Mekke’de Kabe’nin etrafında yapılacak genişletme çalışmalarının bir benzerinin de burada yapılacağını açıkladı. Buna göre, Hac zamanında kapasitesi bir milyon kişiye kadar çıkan bölgedeki çalışmalar için Hac döneminin sona ermesi bekleniyor. Ardından başlayacak inşaat çalışmalarıyla, önce yapının etrafında alışveriş noktaları için yapılan iki katlı yapılar yıkılacak. Böylece Mescidin çevresindeki 235 bin metrekarelik avlu daha da genişleyecek. Alanın ortasında yer alan tarihi mescit ise hem genişletilecek hem de büyütülecek. Ancak Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in kabirlerinin bulunduğu bölüme dokunulmayacak. Medine’deki yerel kaynaklar, Hz.Muhammed’in kabrinin evinin bulunduğu yerde olduğuna da dikkat çekerek, bu alanın özellikle korunğunu belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here