Kutsal Yolculuk Başladı, İlk Kafile Yolda  Hacı adayları, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen törenle kutsal topraklara uğurlandı. Kur’an-ı Kerim’in tilavet edildiği ve duaların okunduğu törene, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel de katıldı.
Törende bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, bu yolculuğun çok değerli bir yolculuk olduğunu hatırlatarak, “Oraya yalnız kendi adınıza gitmiyorsunuz. Hacılar, Müslümanların Allah’a gönderdiği temsilcilerdir. Siz de memleketinizi ve ülkenizdeki Müslümanları temsilen gidiyorsunuz.” diye konuştu.  Hacı adaylarının kötü huyların tamamını şeytana iade ederek dönmelerini ve hac yolculuğu boyunca başkalarının kusurlarını bulmak yerine kendi eksikliklerini telafi etme çabası içinde olmalarını tavsiyesinde bulunan Başkan Yardımcısı Keleş, şöyle devam etti:
“Size ne mutlu ki Allah’ın misafirleri arasına girdiniz. Oraya yalnız kendi adınıza gitmiyorsunuz. Hacılar, Müslümanların Allah’a gönderdiği temsilcilerdir. Orada, kendiniz için elbette dua edeceksiniz ancak, milletimiz ve bütün Müslümanlar için de dua etmeyi unutmayın.” Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel de, Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre hizmetlerine ilişkin bilgiler verdi. 1 milyon 160 bin hacı adayından kura sistemiyle belirlenen 74 bin kişinin kutsal topraklara gideceğini kaydeden Yücel, ilk kafilelerin Türkiye genelinde 7 ilden uğurlandığını söyledi.

Ülke genelinde toplam 360 kafilenin kutsal topraklara gideceğini de sözlerine ekleyen Yücel, son kafilenin de 20 Ekim’de yola çıkacağını bildirdi.
Hac dönüşleri ise 30 Ekim’de başlayacak ve 29 Kasım’da tamamlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here