Suudi Arabistan’a gelen hacı adaylarının daha rahat ve hızlı seyahat edebilmesi için inşa edilen yeni yüksek hızlı demiryolu hattının yaklaşık dörtte birinin tamamlandığı bildirildi.

Ulaştırma Bakanı Dr Cubara bin İd el Sureysiri, Mekke ve Medine şehirlerini birbirine bağlayacak Harameyn demiryolu projesi kapsamında 100 kilometre uzunluğunda ray döşendiğini söyledi. Toplam 450 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattının 2014 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

Yetkili, Mekke, Cidde ve Medine hatlarındaki trenlerin hızının saatte 300 kilometreyi geçeceğini ve iki kutsal şehir arasındaki seyahat süresinin sadece iki saat olacağını müjdeledi.

Harameyn demiryolunun yılda 3  milyonun üzerinde yolcu taşıması planlanıyor. Suudi Demiryolu Organizasyonu, Harameyn projesinin ikinci safhası için açılan 9,4 milyar dolarlık ihaleyi Suudi-İspanyol El Şuala konsorsiyumuna vermişti.

Suudi Arabistan hükümeti, artan Hac ve umre ziyaretçisine daha iyi imkan sunabilmek amacıyla bir dizi altyapı projesini ihaleye verdi. Demiryolu projesi ile kutsal şehirler arasındaki ulaşımın kolay ve hızlı hale getirilmesi ve karayolu trafiğinin rahatlatılması hedefleniyor. Mekke’de ayrıca maliyeti 550 milyon doları aşacak birden fazla çevre yolu inşaatı devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here