Suudi Arabistandan Türkiyeye Umreyle ilgili vize ricası geldi

Suudi Arabistan umreye ilişkin hangi ay vize veriliyorsa ziyaretlerin o ay yapılmasını istedi. Suudi yönetimi aksi durumun hac mevsiminde yığılmaya neden olduğunu belirtti…

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye umre ile ilgili vize ricası geldi. Suudi yönetimi, umre ziyaretlerine yönelik hangi ay için vize veriliyorsa ziyaretin de o ay gerçekleşmesini talep etti. Alınan bilgiye göre, vize sıkıntısının tur şirketlerinden kaynaklandığı belirtilirken, umre için giden heyetlerin kalma sürelerini uzatması nedeniyle Hac mevsiminde yığılmaya neden olduğuna dikkat çekiliyor.

İKİ HAFTA İDDİASI

Yığılmayı önlemeye çalışan Suudi yönetiminin bu talebi, Umre ziyaretlerinin iki hafta süre ile sınırlandığı iddialarına neden olmuştu. Ancak yetkililer, süre sınırlaması olmadığını, sadece vize tarihi ricası bulunduğunu aktardı.

Kura çekimi yeniden yapılabilir

BUGÜN’ün kamuoyuna duyurduğu hac kontenjanlarının yüzde 20 azaltılmasına ilişkin talebin ortaya çıkardığı sıkıntıda gözler Suudi Arabistan’dan gelecek yanıta çevrildi. Üst düzey temaslar kesintisiz devam ederken, yanıtın olumsuz olması durumunda hacca gitmesi kesinleşen ve paralarını da ödeyen 74 bin hacı adayı arasında yeniden kura çekiminin yapılması bekleniyor.

Buna göre, 14 bin hacı adayı elenmek zorunda kalacak. Yetkililer, Hac parasını ödeyen ancak gidemeyen 14 bin hacı adaya geri ödeme yapılacağını, bu adayların gelecek seneye yönlendirilebileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here