Umre Eğitimi ve İrşat semineri verildi

Hac ve Umre’nin ruhen temizlenme vesilesi olduğunu söyleyen Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday bu ibadetlerin turistik bir gezi olarak algılanmaması gerektiğini ifade etti

Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği birinci tur umre programı ve ‘Öğretmen, öğrenci ve veli turu’ ile umreye gidecek olan vatandaşlara ‘Umre Eğitimi ve İrşat’ semineri verdi. Hacıveyiszade Camii’nde düzenlenen seminerde konuşan Özbuğday ilk turda Konya’dan bin 128 kişinin umreye gideceğini söyledi. Umre organizasyonunun kafile başkanlığını yapan Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca ise umrenin hem bedensel hem de ruhani bir hazırlık gerektirdiğini söyleyerek, umreye gidecek olan vatandaşlara umre hazırlıkları konusunda bilgilendirmede bulundu.
ORASI TÖVBELERİN KABUL EDİLDİĞİ YERDİR
Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevere’de kılınan namazların, yapılan ibadetlerin günlük ibadetlerden kat kat daha fazla sevap olduğunu belirten Özbuğday, “Bu nedenle umreye turistik bir geziye gidildiği gibi gidilmez. Oraya ibadet etmeye, ecir ve sevap kazanmaya gidiyoruz. Oradaki zamanımızı dolu dolu geçirmemiz gerekiyor. O topraklar tövbelerin kabul edildiği topraklardır. Rivayete göre Hz. Adem (AS)’ın tövbesi Arafat’ta kabul edilmiştir. O kutsal topraklar, duaların kabul edildiği topraklardır. Hz. İbrahim (AS) ve Peygamber Efendimiz’in duaları o topraklarda kabul olmuştur. O kutsal topraklar Allah’ı zikretme yeridir. Çünkü Kuran’ı Kerim o topraklarda inmiştir. Oraya giderken bütün bu duygu ve düşüncelere vasıl olarak gitmek gerekir. İnşallah amacınıza ulaşarak dönersiniz. Allah’ın evini ziyaret eden ziyaretçiler olacaksınız. Allah o sonsuz huzurunu size nasip eylesin” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here