Hacıhalit köyünde besicilik yapan Medeni Akkoyun’a ait bir koyunun sol kulağının altındaki ağız kısmında diş çıktı. Bunun üzerine koyun, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne götürüldü.
 

Veteriner hekimlerin yaptığı incelemede, koyunun iki ağzı olduğu ve boyun kısmındaki ağzında iki diş bulunduğu tespit edildi. İki ağızlı koyun, vatandaşların ilgisini çekiyor.

Besici Akkoyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını, çevre köylerden koyunu görmek için gelenlerin olduğunu söyledi.

Koyunu satmayacaklarını anlatan Akkoyun, “Baktık koyunun iki ağzı var. 40 yıldır besicilik yapıyoruz ama ilk kez böyle bir durumla karşılaştık. Bu koyuna özel bakıyoruz, satmamaya karar verdik” dedi.

Yaşaması nadir bir durum

Veteriner Hekim Halis Yıldız da çevresel etkenlerin sebep olduğu, kromozom değişiklikleri sonucu hayvanlar üzerinde birtakım değişikliklerin görüldüğünü ifade etti.

Çevresel değişkenlerin hayvanları da etkilediğini belirten Yıldız, “Koyunun iki ağızlı olması nadir görülen bir durumdur. Bu tür hayvanlara benzer, daha önce de iki kafalı buzağı, 6 bacaklı koyun gibi nadir doğumlar görüldü. Bu tür hayvanlar doğumdan sonra telef oluyor ama iki ağızlı koyunun yaşaması nadir bir durum” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here