Hz. Peygamber’in Medine’ye hicret ettikten sonra 14 günlük sürede inşa ettirdiği Mescid-i Kuba, ‘İslam’da takva üzerine inşa edilen ilk cami” olarak adlandırılıyor. Hz. Muhammed’in özellikle cumartesi günleri ziyaret etmeye önem verdiği mescitte kılınan iki rekat namazın umre sevabına eş değer olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle hacılar, ziyaretleri esnasında burada namaz kılabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

Hendek Savaşı’nın yapıldığı bölgeyle turunu sürdüren hacılar, hicretin ardından Müslümanların yüzünü Mescid-i Aksa’ya dönerek namaz kıldığı ve öğle ya da ikindi namazı arasında gelen bir vahiyle cemaatin artık yüzünü Mescid-i Haram’a dönerek ibadet etmesinin emredildiği çift kıbleli camiyle ziyaretlerini sona erdiriyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Hac Sorumlusu Ömer Menekşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hz. Peygamber’in hicretini gerçekleştirdiği mekanlara özellikle Türk hacıların ilgi gösterdiğini söyledi.

Menekşe, ‘Uhud Savaşı çok zor koşullarda gerçekleştirilmiş. Müslümanlar, burada o dönem yaşananları tefekkür etme imkanı buluyor. İslam tarihi açısından dönüm noktası olan bu mekanlar özellikle hac ve umre döneminde ilgi görüyor’ dedi.

Mersin’in Çamlıyayla Müftüsü İdris Karakaya ise ziyaret edilen mekanlar arasında Kıbleteyn Camisi’nin ayrı bir yer tuttuğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here