Umre Ne Anlama Gelir?

 

 

 

 

Umre ziyaret manasına gelen itimar kelimesinde türemiş olup belirli bir zaman dilimine bağlı olmadan ihramları giyerek Kebeyi tavaf etmek, safa ile Merve arasında say yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmak anlamına gelmektedir.

Bir rivayete göre İbn Abbas’tan rivayet olunduğuna göre Efendimiz Aleyhi selam Ramazan’da umre yapmanın sevabı nafile hac sevabına denktir. Buyurmuştur.

UMRENİN ANLAMI

Istılahta ise; belirli zaman içinde, imkânı olan müminlerin haremi şerifte (Kâbe, Arafat, Müzdelife, Mina vs.) şart ve usulüne uygun olarak yerine getirilen ibadetin adıdır. Umre, kefen misali bembeyaz giysiler içinde mahşeri hatırlatan, ırkları, renkleri ne olursa olsun, nereden ve nasıl gelirlerse gelsinler, zengin veya fakir, Acem veya Arap, bütün sınıfları yok eden, Müslümanları bir arada kardeş yapan ibadetin adıdır. Umre ve Hac, kelimenin tam anlamıyla İslam’ın kendisidir. Umre ve Hac, Kur’an’dır. Müminlere imamdır. Öyle görülüyor ki Allah, bir insana anlatacağı şeylerin hepsini birden Umre ve Hac ’da toplamıştır. Umre ve Hac, genel olarak insanın Allah’a doğru seferidir. Umre ve Hac, beşeriyetin yaratılış ve bitiş felsefesinin sembolik bir göstergesidir. Rabbim bu kutsal topraklarda umrenizi ve tüm dua ve dileklerinizi kabul eylesin ÂMİN.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here