2018 yılında Pasaport çıkartmak, yeni pasaport almak için aşağıdaki adımları ve gerekli evrakları ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

Öncelikle www.epasaport.gov.tr internet sitesi üzerinden veya 444 30 20 telefon numaralı Ankara Pasaport Randevu Merkezi’ni telefonla arayarak Pasaport işlemleriniz için Randevu alınız.

Aşağıda listelenen istediğiniz pasaport süresine tekabül eden harç ücretini Ziraat Bankasına yatırınız.

PASAPORT HARÇ ÜCRETLERİ NE KADAR?

  • 6 aylık pasaport: 137,50 TL,
  • 1 senelik pasaport: 201,30 TL
  • 3 senelik pasaport: 465,50 TL
  • 4-10 senelik pasaport: 657,40 TL

En 5 santim ve boyu da 6 santim olan biometrik vesikalık fotoğrafınızı çektirmeniz gerekmektedir. Biometrik fotoğrafınız yüzün direkt karşıdan net olarak görüldüğü şekilde çekilmiş olmalı, sağ yada sola dönük olmamalısınız yani simetrik bir açıdan olmalıdır. Biometrik fotoğrafınızda gözleriniz açık hale olmalı, biometrik vesikalık fotoğrafınızın etrafında herhangi bir çerçeve bulunmamalıdır. Biometrik fotoğrafınıza ait arka plan beyaz olmalı, biometrik fotoğrafınızda yüzünüz 45 mm olan fotoğraf boyunun %70 ila %80’lik bir alanı arasında yer kaplamalıdır. Bu oran ortalama olarak 32mm ile 36 mm arasında bir ölçüye denk gelmektedir.

Yukarıda tarif ettiğimiz işlemlerinizi telefonla yada internet üzerinden aldığınız pasaport işlemleriniz ile ilgili randevunuza kadar hazırlayınız. Size verilen randevu tarih ve saatinde aşağıdaki belgeleri ve ihtiyaç duyulan evraklarla birlikte Emniyet’te hazır bulununuz.

Hac Ve Umre Pasaport Gerekli Evrakları

2 adet biometrik fotoğraf,
Harç makbuzları,
Nüfus cüzdanı aslı,
Daha önceden alınmış bir pasaportunuz var ise bu pasaport.

Pasaport başvurunuzda ve pasaport çıkartma işleminizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için işlemlerinizin gerçekleştirileceği randevu tarihi ve saatinde bizzat kendiniz orada bulunun.

2009 yılından önce herhangi bir parmak izi vermemişseniz öncelikle parmak izi veriniz ve size verilen formu doldurarak pasaport işlemleri ile ilgili görevliye teslim ediniz.

Pasaportunuz 3 veya 10 gün içerisinde adresinize Ankara Pasaport merkezinden gönderilecektir.

18 yaşından küçük olanlar için pasaport çıkartılabilmesi için gerekli evraklar;

Nüfus cüzdanı aslı,
Üzerinde T.C. Kimlik Numarası bulunan ve okunabilir 2 adet kimlik fotokopisi,
Biometrik fotoğraf tarimize uyan 4 adet fotoğraf,
Anne ve Baba’dan muvaffatname’dir.

Çocuklar için pasaport süresi en fazla 5 yıllık olmaktadır.

Boşanma, evlat edinme, gayri safi doğan çocuklar, yurtdışı doğumlu çocuklar için nüfus kayıt örneği şartı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here