İhrama Nasıl Girilir?

Dinimizde farz olan hac vazifesini yerine getiren kişilerin ihram adı verilen bir kıyafet giymeleri gerekmektedir. Bu kıyafet erkekler için dikişsiz beyaz bir örtü iken kadınlar için giydikleri normal bir kıyafet olmaktadır. Kadınlarda durum biraz farklıdır, onlar ihrama girerken üzerlerindeki kıyafetleri öyle kabul ederek niyet ederler. Sadece hac vazifesi için değil, sünnet olan umre ibadeti için de bunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Peki ihrama nerede ve ne zaman girilmektedir?

İhrama, belirlenen mikat sınırları dışarısından girmek gerekmektedir. Bu sınırlar içerisinde olan kişiler çıkarak öyle gerçekleştirirler. Ülkemizde doğrudan Mekke’ye gidecek kişiler ilk önce uçakla Cidde’ye giderler ve bu bölge mikat sınırları içerisinde yer almaktadır. O yüzden bu işlem hava alanında gerçekleştiriler ve hacı adayları uçağa ihramlı bir şekilde girerler.

İlk olarak Medine’ye gidecek ve orada belirli bir süre konakladıktan sonra Mekke’ye yönlenecek kişiler için böyle bir duruma gerek yoktur. Medine bu sınırların dışarısında olduğu için gidecekleri zaman ihrama girme durumları vardır.

Mekke’ye gidip vazifeleri yerine getirdikten sonra  bir kez daha umre yapmak isteyenler ne yapacak? Şehir içerisinde minibüsler yer almaktadır ve bu minibüsler insanlar mikat sınırları dışarısına çıkararak ihrama girmelerini sağlayarak ardından geri döndürmektedirler. Birden fazla umre ibadeti gerçekleştirmek isteyen kişiler, bu taşıtları kullanarak amaçlarına ulaşabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *