Hac ve Umrede Nasıl Giyinilmeli ?

 

Hac ve ziyaretleri yapılırken giyilecek kıyafetler ne olmalıdır deyince akla hemen yakası örtülü uzun kollu tesettüre uygun kıyafetler gelmektedir. Aslında bunların yanı sıra terletmeyen kumaşlardan leke tutmayan kumaşlardan da tercih edilmesi önemlidir.
 Mekke ve Medine’ hava koşulları normalin üstünde bir sıcaklığa sahip olması nedeni ile hacı adaylarının ibadetleri sırasında ve yolculukları boyunca rahat edebilecekleri bollukta ve modelde terletmeyen hafif ve ince dökümlü kıyafetler tercih edilmelidir. ibadetlerini yerine getirirken hacı adaylarının sıkıntı çekmemeleri hareketlerini rahat yapabilmeleri ve sıcaklarla başa çıkabilmeleri için her zaman günlük hayatlarında kullandıkları kıyafetlerin yanı sıra değişik rahat ve dökümü bol kıyafetler ibadetler sırasında büyük kolaylık sağlamaktadır.
Giyim firmalarının hac ve umre kıyafetlerini dikerlerken ince terletmeyen leke tutmayan kumaşlardan kullanmaları hacı adaylarının kullanımlarını kolaylaştırır, günümüzde bu tarz kıyafetler fazla olmasa da genede giyim firmaları bu yönde hac ve umre kıyafetlerini arttırmalıdırlar. Dini amaçlı çıkılan hac ve umre yolculuğu sırasında kimse rahatsız terleten kıyafetlerle ibadetlerini rahat yapamaz bu sebepten ötürü daha modern ve rahat kullanılabilen kumaşlardan tercih edilip dikilirse ibadetler daha rahat ve sıkıntı çekmeden fazla terleyip yorulmadan yapılabilir. Allah şimdiden herkesin hacılığını kabul eylesin âmin.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir