Umre Ne Zaman Yapılır?

Bilindiği üzere dinimizde farz olan hac vazifesini yerine getirmek için Mekke’de yer alan kutsal mekan Kabe’ye gitmek gerekmektedir. Kutsal topraklar olarak adlandırılan bu yerler Suudi Arabistan sınırları içerisinde yer almaktadır ve ülkeye giriş için vize almak gerekmektedir. Hac vazifesi için belirli bir kota vardır. Dolayısı ile isteyen herkes buraya gidememektedir, sadece kura ile belirlenen kişiler gidebilmektedirler. Ancak hac vazifesinin yapıldığı zamanlar haricinde umre yapmak için her hangi bir ülkeye giriş kotası bulunmamaktadır. Böylelikle müminler kutsal toprak özlemlerini giderebilmektedir.

Umre yapmak için hac vazifesinin yapıldığı vakitler dışında her zaman uygundur. Umre, hac vazifesiyle neredeyse aynıdır, sadece şeyan taşlamak, Arafat’ta vakfeye durmak gibi özel durumlar yoktur. Umre için direk Mekke’ye gidecek kişiler hava alanında, Medine’ye gidip oradan Mekke’ye gidecek kişiler ise mikat sınırlarına yaklaştıklarında ihrama girerler. Bundan sonra yapılacak şey ise kutsal topraklara vardıktan sonra tavaf ve say ibadetlerini yapmaktır. Tavaf, Kabe’nin etrafından 7 kere dönemeye, say ise Sefa ve Merve tepeleri arasında 7 kere gidip gelmeye denir.

Bu ibadetler tamamlandıktan sonra umre tamamlamış demektir. Yapılması gereken şey ise hanefi meshebinde saçın üçte birini, şafi meshebinde saçtan 3-4 tel keserek ihramdan çıkmaktır. İhramlıyken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır, onları da göz ardı etmeyiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *